يكشنبه 3 شهريور 1398
کد خبر : 236469 تاریخ ثبت : 1397/11/18 22:32:50

نایب رئیس اتاق ایران: از اقتصاد کشور چگونه امانت داری کرده اید که صادرکنندگان را متهم می کنید

نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به سخنان مطرح شده در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات توسط صادرکنندگان به کشور گفت: اكنون این پرسش مطرح است که شما از اقتصاد کشور چگونه امانت داری کرده‌اید که حالا صادرکننده را به خیانت در امانت متهم می کنید.

 

نایب رئیس اتاق ایران با اشاره به سخنان مطرح شده در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات توسط صادرکنندگان به کشور گفت: اكنون این پرسش مطرح است که شما از اقتصاد کشور چگونه امانت داری کرده‌اید که حالا صادرکننده را به خیانت در امانت متهم می کنید.

به گزارش روابط عمومي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي كرمان، پدرام سلطانی، در همايش بزرگداشت روز صادرات استان، با تاکید بر اینکه این تفکر ریشه در اقتصاد بازرگانی با محوریت دولت دارد، افزود: برای رشد و شکوفایی صادرات از اقتصاد دولتی فاصله نگرفته‌ایم و تنها شعارهای صادراتی سر داده‌ایم.

وی ادامه داد: اقتصاد توزیعی کشور ما که بر مبنای فراوانی منابع شکل گرفته، خسارت زاست زیرا در این اقتصاد شهروند و دولت هر روز فقیرتر می شوند اما ما همچنان این مسیر را دنبال می کنیم. سلطانی، با بیان اینکه اقتصاد مبتنی بر تولید، خلاقیت و کارآفرینی باید در جامعه به عنوان ارزش تلقی شود گفت: صادرات جزئی از استراتژی توسعه کشور نیست بلکه خود آن است.
وی با تاکید بر اینکه باید با فساد به خوبی مبارزه شود و دیپلماسی در خدمت توسعه کشور قرار گیرد عنوان کرد: صادرات باید کانون این استراتژی اقتصادی کشور باشد. نایب رئیس اتاق ایران، تصریح کرد: صادرات به عنوان ابزاری به صورت نرم و باورپذیر کشورهای دنیا را تسخیر می کند و در این زمینه برخی از کشورها مانند چین به دنبال تسخیر اقتصاد دنیا هستند.
وی اظهار کرد:  آنچه در پارادایم حکمرانی ما تعریف شده باید تغییر کند زیرا  بر مبنای قانون و روش های کنونی صادرکنندگان کشور در تنگنا قرار می گیرند. سلطانی تصریح کرد: در صورتی که مبادلات تجاری با همسایگان و برخی کشورها تقویت می شد امروز در شرایط تحریم در تعاملات تجاری خود در دنیا لطمه کمتری می خوردیم.
وی تاکید کرد: وجود این دیدگاه که بار ارز آوری کشور به دوش صادرکنندگان است و همچنین اقتصاد تک محصول نفت، صادرات را زمین می زند. نایب رئیس اتاق ایران، بیان کرد: چنین اقتصادی نمی تواند بالنده شود زیرا در اقتصاد صادرکننده و تولید کننده باید بتوانند هزینه ها را با درآمد جبران کنند و با وجود تنگناها و مشکلات اقتصادی فعلی به تولید ادامه دهند.
سلطانی افزود: مجموعه تصمیم گیر، نرخ هایی برای برخی از محصولات مصوب می کنند که با هزینه های تولید کننده و صادرکنندگان هم خوانی ندارند زیرا هزینه کالای صادراتی از آبان ماه سال گذشته تاکنون 120 درصد افزایش یافته، هزینه های حمل و نقل صادرات سه برابر شده و هزینه نقل و انتقال پول افزایش یافته است.
وی یادآور شد: باید در تنگناهای کنونی امکان فعالیت برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان فراهم و  افزایش تولید ناخالص داخلی و صادرات احیا شود. نایب رئیس اتاق ایران گفت: کشور با وجود تمامی ظرفیت ها طی ماه های گذشته رشد چندانی نکرده و در رتبه بندی تجارت جهانی به تدریج سقوط کرده زیرا اشتراک نظر با مفاهیم بنیادین اقتصادی و توسعه در کشور به وجود نیامده است.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه