جمعه 26 مهر 1398
کد خبر : 236515 تاریخ ثبت : 1397/11/28 19:52:13
روز تاجیکستان در بوشهر

ارزیابی محورهای تجارت و گردشگری تاجیکستان و ایران با تأکید بر بوشهر

در این نشست که با حضور فعالان بخش گردشگری در استان بوشهر برگزار شد، ابراز گردید در صورت تأمین الزامات و پیش نیازها برای شکل‌گیری روابط گسترده‌تر تجاری و گردشگری میان دو کشور، با توجه به هویت فرهنگی و پیشینه تاریخی مشترک، می‌توان شاهد مراودات تجاری و گردشگری فراوان و پررونقی میان ایران و تاجیکستان باشیم.

به همت اتاق بازرگانی بوشهر، نشست هم‌اندیشی با مرادجان بوری بایف، کاردار سفارت تاجیکستان در ایران برگزار شد و ظرفیت‌های گردشگری و تجارت میان دو کشور ایران و تاجیکستان مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست که با حضور فعالان بخش گردشگری در استان بوشهر برگزار شد، ابراز گردید در صورت تأمین الزامات و پیش نیازها برای شکل‌گیری روابط گسترده‌تر تجاری و گردشگری میان دو کشور، با توجه به هویت فرهنگی و پیشینه تاریخی مشترک، می‌توان شاهد مراودات تجاری و گردشگری فراوان و پررونقی میان ایران و تاجیکستان باشیم.

جمهوری تاجیکستان یکی از جمهوری‌های استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی سابق است که تقریبا تمام تاریخ آن تا دورۀ قاجار و جدایی از ایران، بخشی از ایران تاریخی و حوزۀ تمدنی آن بوده است. سه شهر سمرقند و بخارا و خُجَند از معروف‌ترین شهرهایی است که یادآور بخشی از مواریث عظیم فرهنگ و تمدن فارسی در آن دیار است. تاجیکستان با جمعیتی حدود هشت میلیون نفر، دارای 80 درصد جمعیت فارسی زبان است و اساساً تاجیک در بن‌مایه معنایی خود، دلالت بر آریایی، نجیب و اصیل‌زاده می‌کند و معادل «پارسی» است.

مرادجان، کاردار سفارت تاجیکستان ضمن تشکر از اتاق بازرگانی بوشهر برای «روز تاجیکستان» در بوشهر، گفت: متن های سخنرانی بسیار پر محتوا بود. امروز، روز تاجیکستان در بوشهر شد با کاری که کردید. دوستان بسیار صمیمانه صحبت کردند و این باعث افتخار ماست. تاجیکستان و ایران اشتراکات هویتی و تاریخی بسیاری دارند که همین نزدیکی هم باعث راه اندازی سفارت‌ها در نخستین سال‌های استقلال تاجیکستان شد.

مرادجان افزود: «فرصت‌های سرمایه‌گذاری،مناطق گردشگری و پتانسیل‌های طبیعی بالا در تاجیکستان و افق‌های ترسیم‌شده در مسیر توسعه می‌تواند زمینه‌های گسترده‌ای برای توسعه مناسبات فی مابین باشد».

کاردار سفارت تاجیکستان خواهان حضور گسترده‌تر ایرانی‌ها در نمایشگاه‌های بین‌المللی «دوشنبه 2019» گردید و این حضور را فرصت بسیار مناسبی برای آشنایی بیشتر دو کشور از یکدیگر و استعدادها و نیازهای متقابلشان ارزیابی کرد.

.

توجه بیشتر به کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و تاجیکستان توسط تجار بوشهری نیز از محورهای دیگر این گفتگو بود که به نظر می‌رسد می‌تواند در معرفی ظرفیت‌های متقابل نقش اساسی ایفا نماید.

حسین باباخانی نایب‌رییس اتاق بازرگانی بوشهر گفت: تمام مشاغل در آینده نه چندان دور در اینترنت و وب ادغام خواهد شد. تنها موردی که به طور فیزیکی باقی خواهد ماند، گردشگری است که «یک فرد» باید از جایی به جایی برود و ببیند. اگرچه قسمت عمده‌ای از این صنعت مانند خرید و فروش بلیط یا هتل‌داری وابسته به اینترنت خواهد بود، اما رفتن و دیدن غیر قابل جایگزین است.

باباخانی با برشمردن ویژگی‌های استان بوشهر و ارتباط گسترده با دریا، بوشهر را مستعد و مایل به همکاری‌های تجاری و گردشگری بیشتر با تاجیکستان عنوان کرد و گفت: مبادلۀ گردشگران در درازمدت می‌تواند تأثیر گسترده‌ای بر شناساندن ظرفیت‌های مغفول‌مانده دو کشور در رابطه با گردشگری داشته باشد.

محمدرضا ایرانی، عضو اتاق بازرگانی بوشهر نیز گفت: سرزمین شما می‌تواند با رفع موانع عبور و تردد جاده‌ای با همسایه‌های خود، پذیرای گردشگران و فرهنگ‌دوستان ایرانی باشد. همانطور که تاجیک‌ها می‌توانند از زمستان ما در بوشهر و پیشرفت‌های پزشکی قابل توجه در این استان بهره ببرند و از سواحل استان ما برای تفریح و گردش استفاده نمایند.

وی افزود: بوشهر با ارتباط گسترده با کشورهای دور و نزدیک، می‌تواند دروازۀ ترانزیت و تجارت دریایی منطقه‌ای و بین‌المللی تاجیکستان باشد.

تأکید طرفین در این نشست در خطاب به بخش خصوصی فعال تر کردن تورهای تفریحی به آسیای مرکزی و تاجیکستان بود که می‌تواند در درازمدت رونق تجاری قابل توجهی ایجاد نماید.

وجود بیش از سی دهکدۀ گردشگری در استان و سند توسعۀ گردشگری، پرداخت تسهیلات با سود کم در این حوزه و عزم استانداری بوشهر بر گسترش گردشگری از جمله جذابیت‌های سرمایه‌گذاری برای تاجیک ها در استان بوشهر معرفی گردید.

در ادامه اتاق بازرگانی بوشهر خواهان خواهرخواندگی دوشنبه و بوشهر گردید تا زوایای آن مورد بررسی بیشتر قرار بگیرد.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه