چهارشنبه 22 آبان 1398
کد خبر : 236584 تاریخ ثبت : 1398/3/29 23:29:33
رئیس اتاق ایران در نشست هیات نمایندگان اتاق تهران

بخش خصوصی اپوزیسیون دولت نیست

دولت گوش شنوا به خواسته‌های بخش خصوصی ندارد و اکثر تصمیم‌های اقتصادی عجولانه و بدون بررسی کارشناسی گرفته می‌شود. به گفته شافعی بخش خصوصی اپوزیسیون دولت نیست و باید با همدلی و گفتگو، مشکلات اقتصادی برطرف شود.

شافعی: بخش خصوصی اپوزیسیون دولت نیست

غلامحسین شافعی در نشست هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به مشکلات بخش خصوصی گفت: دولت گوش شنوا به خواسته‌های بخش خصوصی ندارد و اکثر تصمیم‌های اقتصادی عجولانه و بدون بررسی کارشناسی گرفته می‌شود. به گفته شافعی بخش خصوصی اپوزیسیون دولت نیست و باید با همدلی و گفتگو، مشکلات اقتصادی برطرف شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به مشکلات بخش خصوصی گفت: دولت گوش شنوا به خواسته‌های بخش خصوصی ندارد و اکثر تصمیم‌های اقتصادی عجولانه و بدون بررسی کارشناسی گرفته می‌شود. به گفته شافعی بخش خصوصی اپوزیسیون دولت نیست و باید با همدلی و گفتگو، مشکلات اقتصادی برطرف شود.

غلامحسین شافعی که در سومین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران در دوره نهم سخن می‌گفت در تشریح جایگاه فعالان اقتصادی در جامعه گفت: بخش خصوصی در معرفی خودش به جامعه موفق نبوده و دیدگاه مردم به این بخش واقع‌بینانه نیست؛ چراکه احساس عموم مردم این است که افرادی مرفه و بی‌درد فارغ از دغدغه‌های اجتماعی در اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی دور هم جمع شده‌اند.

به گفته شافعی برخی از مردم معتقدند فعالان اقتصادی بدون داشتن هیچ‌گونه شناختی از درد اقتصادی و مشکلات مردم صرفاً کارهای خود را انجام می‌دهند. او گفت: باید تلاش کنیم در دوره جدید اتاق‌ها، این تصویر نادرست را اصلاح کنیم.

او تاکید کرد: اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اگرچه در انجام مسئولیت‌های اجتماعی به کمال نرسیده ولی به آن توجه داشته است. فعالان اقتصادی تلاش کرده‌اند تا سطح رفاه را در برخی مناطق محروم افزایش دهند. ما باید با معرفی درست خودمان به مردم، پشتیبانی جامعه را از اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی افزایش دهیم تا در برنامه‌هایمان توفیق یابیم.

به گفته شافعی در شرایط فعلی که اقتصاد ایران با مشکلات جدی روبروست، فعالان اقتصادی مشکلات و محدودیت‌های جدی دیگری را هم تحمل می‌کنند؛ ایجاد ارتباط و همدلی میان فعالان اقتصادی و مسائل مختلف اجتماعی می‌تواند به برون‌رفت جامعه و اقتصاد از شرایط دشوار فعلی کمک کند.

شافعی مشکلات اقتصادی جدید را به «جنگ اقتصادی» تشبیه کرد و گفت: فعالان اقتصادی در برابر تیرهایی که از مقابل و از سوی دشمنان کشور بر پیکره اقتصاد وارد می‌شود، سینه سپر کرده‌اند و همیشه آماده مبارزه هستند، اما برخی تیرها از سمت نیروهای داخلی به فعالان اقتصادی اصابت می‌کند که نمی‌توانیم درد ناشی از آن را تحمل و برای آن تدبیر کنیم.

او تصمیم‌های نادرست و بی‌توجهی به خواسته‌های فعالان اقتصادی را مانند تیرهایی دانست که از سوی نیروهای داخلی به فعالان اقتصادی اصابت می‌کند.

شافعی در بخش دیگر صحبت‌های خود با اشاره به شعارهایی که در سال‌های گذشته در ارتباط با حمایت از تولید داده‌شده، گفت: عملاً سهم تولید در اقتصاد ایران کاهش‌یافته و حجم آن کوچک ‌شده است. تا زمانی که بسیاری از دغدغه‌های واقعی تولیدکنندگان برطرف نشود، امکان توسعه قابل‌توجه فعالیت‌های آن‌ها وجود نخواهد داشت. ازاین‌رو امیدواریم با همکاری اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در ارائه مشاوره به دولت و دستگاه‌های تصمیم‌گیر لااقل بخشی از مشکلات این حوزه برطرف شود.

او تاکید کرد که سال‌ها سنگ تولید را به سینه زده‌ایم بااین‌حال تولید کوچک‌شده و تصمیم‌گیران هیچ‌گاه علل آن را بررسی نکرده‌اند. دولت گوش شنوا به خواسته‌های بخش خصوصی ندارد و اکثر تصمیم‌های اقتصادی عجولانه، بدون مطالعه و بدون بررسی کارشناسی گرفته می‌شود.

رئیس پارلمان بخش خصوصی با بیان اینکه این مشکلات تنها با تعامل و همدلی قابل‌حل است، افزود: این یک واقعیت است که ما اپوزیسیون دولت نیستیم و خدای‌ناکرده نباید چنین تصوری ایجاد شود که ما در مقابل دولت ایستاده‌ایم، از همین‌رو باید فضای تبادل و گفتگو در کشور فراهم شود.

 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: بارها فعالان اقتصادی مسائل و مشکلات را در قالب نامه‌نگاری و شیوه‌های مختلف به گوش دولت رسانده‌اند اما گوش شنوایی برای آن وجود نداشته و بازهم دولت راه خود را رفته است.

او تاکید کرد: باید در دوره جدید فعالیت اتاق‌ها تلاش کنیم مطالبات بخش خصوصی را بار دیگر با جدیت بیشتری پیگیری کنیم.

منبع: اتاق بازرگانی خراسان رضوی

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه