يكشنبه 31 شهريور 1398
کد خبر : 236607 تاریخ ثبت : 1398/4/18 13:11:12
حضور رئیس کنسولگری قزاقستان در بندرعباس در اتاق بازرگانی بندر بوشهر:

راهکارهای توسعه مبادلات تجاری بوشهر و قزاقستان بررسی شد

نشست مشترک فعالان اقتصادی با رئیس کنسولگری قزاقستان به منظور بررسی و شناسایی ظرفیت‌های اقتصادی کشور قزاقستان در محل اتاق بازرگانی بوشهر برگزار شد.

 

 

نشست مشترک فعالان اقتصادی با رئیس کنسولگری قزاقستان به منظور بررسی و شناسایی ظرفیت‌های اقتصادی کشور قزاقستان در محل اتاق بازرگانی بوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بوشهر در این نشست رئیس اتاق بوشهر با اشاره به  مزیتهای حوزه کشاورزی و معدنی بندر بوشهر گفت: بوشهر از دیرباز با تجارت و دریا عجین بوده و بازرگانی و تجارت در خون مردم این استان است و این امر باعث شده  استان بوشهر با تولید سالانه ۲۵ هزار تن محصول آبزی و ۱۵۰ هزار تن خرما، از تولید کنندکان و صادر کنندگان جدی این محصولات در ایران    محسوب ‌شود.

خورشید گزدرازی با  اشاره به تولید گوجه فرنگی خارج از فصل در استان و مواد معدنی نیز افزود: در تولید گوجه فرنگی خارج از فصل نیز استان بوشهر با تولید سالانه ۶۰۰ هزار تن یکی استان‌های اصلی برخوردار از ظرفیت صادرات این محصول است  ضمن اینکه  این استان در ارتباط با مواد معدنی نیز با ظرفیت تولید ۱۷ میلیون تن در سال از قابلیت بسیار بالایی برای صادرات برخوردار است.

وی در ارتباط با سایر توانمندی‌های استان بوشهر برای صادرات به کشور قزاقستان گفت: صادرات محصولات کشاورزی بویژه سبزی و صیفی جات، صنایع دستی شامل فرش، گلیم و گبه از جمله ظرفیت‌های موجود در این زمینه است.

گزدرازی با اشاره به وجود مشکلات  توسعه مراودات تجاری ایران و قزاقستان اظهار داشت: با وجود ظرفیت‌های متعدد بین ایران و قزاقستان، فقدان یک سامانه جامع معرفی فرصت‌های تجاری و سرمایه گذاری بین دو کشور، مشکل مربوط با صدور روادید، نبود کانال مالی برای انتقال ارز از جمله مشکلات فراروی توسعه مراودات تجاری ایران و قزاقستان است.
رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر ادامه داد: هر چند اتاق بازرگانی مشترک این دو کشور تاکنون قدم‌های مؤثری برداشته‌اند ولی با این وجود جای زیادی برای کار است توجه به کریدور تجاری شمال به جنوب برای انتقال کالاهای صادراتی قزاقستان به کشورهای خلیج فارس از جمله ظرفیت‌هایی است که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد ضمن اینکه می توان در حوزه صادرات و افزایش سطح مراودات تجاری و حضور در نمایشگاه ها اقدامات بهتری انجام داد .

ندیر پورجم عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: این استان در عرصه‌های مختلف اقتصادی، از ظرفیت‌های متفاوت و قابل توجهی برخوردار است  اشتراک‌های فرهنگی، مذهبی و تاریخی می‌توانند در زمینه‌های مختلفی همکاری‌های متقابل داشته باشند.

وی ادامه داد: در این ارتباط بوشهر به عنوان پل ارتباطی بین کشورهای سی. آی. اس (جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع) و کشورهای حوزه خلیج فارس بویژه قطر می‌تواند نقش کلیدی برای قزاقستان ایفا کند.

پورجم با اشاره به  این استان همچنین با داشتن ظرفیت‌های فراوان در تولیدات پتروشیمی می‌تواند فرصت‌های سرمایه گذاری زیادی را در اختیار سرمایه گذاران قزاقستانی بگذارد.

پورجم گفت: در زمینه کودهای شیمیایی نیز استان بوشهر با قزاقستان می‌توانند سطح همکاری بسیار بالایی داشته باشد.
پورجم یادآور شد: استان بوشهر به عنوان یکی از استان‌های تولید کننده گوجه فرنگی خارج فصل موقعیت خوبی برای صادرات به قزاقستان دارد.

وی ادامه داد: در این زمینه پیشنهاد می‌شود قزاقستان پایگاهی برای صادرات مجدد گوجه فرنگی خشک شده باشد و از آن برای صادرات به کشورهای سی. آی. اس و روسیه استفاده کند.

پور جم افزود: با وجود اینکه استان بوشهر یکی از صادرکنندگان خرما به کشور قزاقستان است اتاق بازرگانی این بندر آماده دارد زمینه ایجاد بازار جدید خرما را در این کشور فراهم کند.

در ادامه معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر گفت: از سال ۱۳۷۷ بعد از استقلال قزاقستان از شوروی سابق ۵۵ هیأت تجاری، بازرگانی، اقتصادی و سیاسی در سطح‌های مختلف بین ایران و قزاقستان رفت و آمد داشتند  و در این رفت و آمدهای توافقنامه‌هایی منعقد شده که بخشی از آنها متوجه ترانزیت است که عمده دلیل آن موقعیت این دو کشور با آب‌های آزاد است.

محمدزاده با اشاره به برپایی نمایشگاه های خرما در بوشهر و شیراز یادآور شد: در نیمه دوم امسال نمایشگاه‌های خرما در بوشهر و شیراز برپا می‌شود که سرمایه گذاران قزاقستانی می‌توانند حضور پر رنگ در این نمایشگاه داشته و فرصت‌ها را شناسایی کنند.
سرپرست دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری بوشهر نیز  گفت: بوشهر کلکسیونی از ظرفیت ها است که باید در قالب یک میز یا نمایشگاه این قابلیت‌ها برای قزاقستانی‌ها معرفی شود و این آمادگی در استانداری وجود دارد تا ساز و کار مناسب برای سرعت بخشی به مبادلات تجاری استان بوشهر و قزاقستان ایجاد شود.
قاسم قائدی افزود: استان بوشهر به دلیل دسترسی به آب‌های آزاد و همسایگی با کشورهای حوزه خلیج فارس از یک طرف و کشور قزاقستان به دلیل همسایگی با کشورهای قرقیزستان، ترکمنستان، ازبکستان و چین از طرف دیگر می‌توانند فرصت‌های تجاری، بازرگانی، و تولیدی موجود در کریدور شمال و جنوب را به صورت جدی پیگیری کنند.
در پایان رئیس کنسولگری قزاقستان در بندرعباس ضمن استقبال از افزایش سطح همکاری و مراودات فیمابین دو کشور گفت: با ارتقا روابط بین ایران و قزاقستان مشکلات موجود در سیستم اقتصادی بین دو کشور حل می شود.
"دولتعلی نیسان" با اشاره به مشکلات موجود در حوزه صدور ویزا افزود: در ارتباط با صدور ویزا این مشکل با افزایش روابط و رفت و آمدها حل می‌شود و تنها نیاز است ارتباط بین استان‌های هدف تقویت شود.
"نیسان" اظهار داشت: در ارتباط با ظرفیت صادرات مواد معدنی مانند سیمان و سنگ‌های معدنی استان بوشهر نیز این موضوع به مسئولان ذیربط در دستگاه‌های اقتصادی اعلام می‌شود.
وی با اشاره به ظرفیت های کشاورزی بندر بوشهر ادامه داد: کشور قزاقستان نیز به دلیل همسایگی با دریای خزر و دارا بودن چند دریاچه از ظرفیت خوبی در حوزه آبزیان برخوردار است و بوشهر نیز توانایی بسیاری در صادرات محصولات این بخش دارد و در این زمینه می بایست ارتباط شیلاتی ایران و کشور قزاقستان بصورت جدی پیگیری شود.
رئیس کنسولگری قزاقستان با بیان اینکه فرش ایرانی در قزاقستان کالای شناخته شده ای محسوب می شود،  بیان کرد: در ارتباط با فرش ایرانی نیز این نوع کالا در قزاقستان شناخته شده و جز بهترین‌ها ست و این کالا از جایگاه خوبی در سطح کشور برخوردار است.

وی ادامه داد: در مجموع روابط اقتصادی دو کشور با اقدام از سوی اتاق بازرگانی می‌تواند شروع خوبی برای مبادله‌های تجاری گسترده بین ایران و قزاقستان باشد که این موضوع با تبادل هیأت‌های تجاری قابلیت تحقق دارد.
وی با اشاره به واردات کود شیمیایی جهت ارتقاء محصولات کشاورزی کشور قزاقستان افزود: قزاقستان دارای ۲ میلیون و ۷۷۴ هزار مترمربع زمین است مساحت قابل توجهی از آن به کشاورزی اختصاص یافته و با این شرایط برای ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی می‌توان از کود شیمیایی وارداتی از استان بوشهر استفاده کرد.
رئیس کنسولگری قزاقستان در بندرعباس یادآور شد: بخش عمده ‌ای از آنها در شمال به محصول‌های گوجه فرنگی و سیب زمینی و بخش شمالی آن نیز به کاشت سیب اختصاص پیدا کرده است.
وی با اشاره به نیاز واردات گوجه فرنگی خشک شده به کشور قزاقستان در سایر فصلها به غیر از تابستان  بیان کرد: در این زمینه برای صادرات گوجه خشک شده در آفتاب (تولیدی استان بوشهر) در فصل‌های غیر از تابستان که امکان کشت گوجه در قزاقستان وجود ندارد این مهم قابل پیگیری است و می توان از همکاری بوشهر در این زمینه استفاده کرد ضمن اینکه با توجه به مصرف قابل توجه این محصول در آسیای میانه می‌توان از ظرفیت قزاقستان نیز برای صادرات گوجه خشک شده به کشورهای آسیای میانه استفاده کرد.

وی گفت: شرایط آب هوایی استان بوشهر و قزاقستان در برخی از فصل‌های سال می‌تواند ظرفیت خوبی برای پذیرش گردشگران باشد  و در این زمینه شرایط آب و هوایی استان بوشهر در فصل زمستان یک ظرفیت چشمگیر است.
وی افزود: در ارتباط با کشت گلخانه‌ای در قزاقستان به دلیل زمستان‌های طولانی این کشور می‌توان روی این محصول بصورت ویژه تمرکز کرد.

نیسان ادامه داد: این کشور در ارتباط با گندم و گوشت نیز تولیدات گسترده‌ای دارد که پیشنهاد واردات این محصولات به ایران قابلیت پیگیری دارد.

رئیس کنسولگری قزاقستان در بندرعباس تاکید کرد: با این حال روابط تجاری ایران و قزاقستان تاکنون به جایگاه مطلوب خود نرسیده و می‌توان با شناخت بیشتر ظرفیت‌های موجود برای رساندن آن به جایگاه مطلوب تلاش کرد.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه