جمعه 26 مهر 1398
کد خبر : 236623 تاریخ ثبت : 1398/5/7 08:04:11
حضور معاون امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران، رئیس هیأت تشخیص و تفحص از گمرک جمهوری اسلامی ایران و نماینده بوشهر، دیلم و گناوه در اتاق بازرگانی بندر بوشهر:

بررسی مسائل و مشکلات حوزه گمرکی بندر بوشهر

نشست بررسی مسائل و مشکلات حوزه گمرکی با حضور معاون امور گمرکی گمرک ایران و رئیس هیأت تشخیص و تفحص از گمرک جمهوری اسلامی ایران و نماینده بوشهر، دیلم و گناوه در مجلس شورای اسلامی در محل اتاق بازرگانی بوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بوشهر در این نشست فعالان اقتصادی به بیان مسائل و مشکلات و ارائه راهکارهای عملیاتی پرداخته و خواستار رفع و اجرای سریع آنها شدند.

اهم مسائل و مشکلات و پیشنهادات  ارائه شده توسط فعالان اقتصادی:

 1. تعدد بخشنامه های صادره از سوی وزارتخانه های ذی مدخل و بروز مشکلات عدیده و سردرگمی برای دستگاه های اجرایی و ذینفعان، به گونه ای که این بخشنامه ها ناقض و نقیض یکدیگرند
 2. عدم اجرای مواد 8، 10 و 20 قانون نحوه تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی در استان، به گونه ای که با صدور بخشنامه های مختلف، منجر به کاهش جذابیت این منطقه برای فعالان بخش خصوصی گردیده است.
 3. اجرای ماده 7 قانون امور گمرکی در منطقه ویژه در هنگام واگذاری قبض انبار
 4. عدم اجرای تبصره 1 ماده 6 قانون امور گمرکی پس از اظهار به گمرک
 5. ضرورت تمدید مهلت ترخیص خودروهای رسوبی در گمرک بوشهر برای بازرگانانی که موفق به ترخیص خودرو خود نشده اند.
 6. ضرورت برداشته شدن استثنائات 20 درصد تخفیف سود بازرگانی به منظور رونق بخشی به بندر بوشهر
 7. توقیف برخی کالاها  در گلوگاه ها به دلیل  ظن به قاچاق در حالیکه برای مواردی که تمام شرایط را رعایت کرده است
 8. ضرورت مکاتبه با دستگاه های اجرایی  موازی با گمرک در راستای  رفع ابهام  بخشنامه های صادره، پیش از ابلاغ اولیه بخشنامه (درخواست می گردد بخشنامه هایی که از دستگاه  های اجرایی و موازی  گمرک صادر می شود و دارای ابهام است، بصورت فوری به گمرکات اجرایی ابلاغ نگردد و طی مکاتبه ای، رفع ابهام و پس از آن ابلاغ شود)
 9. با توجه به نقش کلیدی گمرک ایران و گمرکات تابعه، ضرورت  دارد بخشنامه هایی که منجر به رونق بخشی  بنادر کشور می شود، صادر و ابلاغ گردد.
 10. طبق ماده 11 و 13 قانون بهبود فضای کسب و کار و تبصره های ماده 75  برنامه توسعه پنجم، شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی می تواند پیشنهاد، اصلاح، تغییر و حذف مواد قانونی را ارائه دهد و لذا درخواست می گردد برای مواردی که از کانال این شورا، جهت اصلاح و تغییر به مجلس تقدیم می شود ساز و کاری تمهید شود تا بصورت فوری در مجلس مطرح گردد.
 11. وجود کمترین امکانات گمرکی در بندر دیر نظیر تعداد کم پرسنل(ارزیاب- بارشمار) و امکانات رفاهی آنها جهت  افزایش کارایی پرسنل به گونه ای که خدمات دهی بصورت شبانه روزی صورت گیرد.
 12. عدم وجود سیستم ایکس- ری در بندر دیر و انجام اقدامات بصورت سنتی
 13. عدم راه اندازی باسکول در اداره بندر دیر که بلاتکلیف باقی مانده است(90درصد کار انجام شده است)
 14. رکود یکساله خودروهای وارداتی در گمرک بدون سوله و مکان مناسب که باعث متضرر شدن صاحبان کالا می شود
 15. عدم تحویل بار به برخی از صاحبان کالا بویژه واردکنندگان خودرو با توجه به دریافت وثیقه های بالا
 16. رسوب بیش از حد کالا در گمرک و شمول هزینه ها دموراژ بالا 
 17. نگاه متفاوت مسئولان کشور به استان بوشهر  و برخورد سلیقه ای متصدیان امر در گمرک ایران و بوشهر
 18. لزوم تشکیل جلسه ای مشترک با حضور نیروی انتظامی، گمرک، استانداری، اتاق بازرگانی، بنادر و دریانوردی و اداره کل استاندارد و سازمان صنعت، معدن و تجارت در جهت بررسی و رفع مشکلات موجود در حوزه ثبت سفارش
 19. عدم دارا بودن اختیارات مسئولان استانی در امر تصمیم گیری و تسهیل امور
 20. عدم وجود زیرساختهای مناسب در حوزه بندر و گمرک
 21. لزون لحاظ جمیع موقعیت و فرهنگ استانی در زمان تصمیم گیری و تصمیم سازی
 22. وجود تاخیر در اظهار کالا و رویه
 23. لزوم پرداخت عوارض گمرکی پس از انتقال سند به صندوق مانند روال قبل (درخواست می شود رویه پیش پرداخت گمرکی به روال اول برگردد زمانی که سند به صندوق منتقل شد گمرکی پرداخت شود)
 24. محدود کردن اشخاص جهت اخذ ضمانت نامه بانکی
 25. سردرگمی سندهای باز قبل از اظهار
 26. اخذ هزینه دموراژهای سنگین از طرف شرکتهای کشتیرانی
 27. امنیتی شدن گمرک ایران و برخورد ناشایست و ارزش قائل نبودن برای بازرگانان بوشهر

در ادامه معاون امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران به سوالات حضار پاسخ داد.

معاون امور گمرکی گمرک ایران در خصوص اجرای ماده 7 قانون امور گمرکی گفت: این بخشنامه در زمان آقای ترکان صادر شده است  حال آنکه در خصوص واگذاری  در منطقه ویژه ، مشکلی برای ماده 7 وجود ندارد.

ارونقی افزود: مکاتبات انجام شده، باعث ایجاد چرخه ای گردید به نحوی که منطقه ویژه در این خصوص از گمرک استعلام نماید، هر چند  یکی از مزایای منطقه ویژه و مناطق آزاد این است که بحث واگذاری بدون استعلام ماده 7 و مالکیت اتفاق بیفتد.

معاون امور گمرکی گمرک ایران در خصوص  تبصره یک ماده 6 قانون امور گمرکی گفت: طبق تبصره یک ماده 6 قانون امور گمرکی، مناطق ویژه و آزاد جزء امان گمرکی محسوب می شود اما اما در منطقه ویژه این مهم لحاظ نمی گردد  و اگر کالایی در اماکن گمرکی نباشد، طبیعتاً اظهار در دو مناطق مهم است.

ارونقی افزود: اگر کالایی مشمول سود بازرگانی باشد و زمان ترخیص آن طول بکشد و اگر سود بازرگانی جدیدی برای آن وضع شود، آنچه افزایش پیدا می کند، را مشمول نخواهد شد اما این مهم در مناطق ویژه و آزاد ساری و جاری نیست و اگر نیاز به تغییر باشد باید به صورت ماده واحده و یا تبصره ای در قانون اصلاح شود.

ارونقی در خصوص تمدید مهلت ترخیص خودروهای رسوبی در گمرک بوشهر گفت: مهلت در نظر گرفته شده،  برای خودروهای رسوبی،  طی مدت 4 ماهه از تاریخ  16/10/97 لغایت 16/2/1398 تمدید شده است و ما جزء موافقین تمدید مجدد هستیم و پیش بینی بینی می‌شود ظرف ۱۰ روزه آینده دوباره این مهلت به مدت دو ماه تمدید شود تا صاحبان خودروهای رسوبی بتوانند از ظرفیت مجوز شورای یاد شده استفاده کنند.

معاون امور گمرکی گمرک ایران اضافه کرد: در حال حاضر 1048 خودرو پروانه شده،  مشمول مصوبه می شوند، که در گمرک راکد مانده و امکان ترخیص آن وجود ندارد و از این تعداد  304 خودرو است که اظهار شده اما به مرحله پروانه نرسیده و بخش دیگری از خودروهای دپو شده، خودروهای توقیفی هستند  که در مراکز مربوطه تحت رسیدگی است و برخی خودروها نیز به گمرکات وارد ولی اظهار نشده و مشمول مصوبه هم نیست چرا که بعد از ۱۶ مرداد ۹۷ به گمرکات وارد شدند.

ارونقی در خصوص موضوع 20درصد تخفیف سود بازرگانی  نیز گفت: موضوع 20درصد تخفیف سود بازرگانی را به جد پیگیری می کنیم به گونه ای که هم استثنائات و هم مبدأ کشور آن برداشته شود و در این راستا نامه مربوطه به ستاد تدابیر ویژه اقتصادی تنظیم شده  و در دست پیگیری می باشد.

زرین فر معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری بوشهر نیز با اشاره به تشکیل کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان گفت: با توجه به فعالیت کارگروه رفع موانع تولید در استان و ارتباط با مشکلات واحدهای تولیدی، پیشنهاد می شود با توجه به وجود برخی مشکلات که فعالان اقتصادی با آن مواجه هستند، می توان با محوریت اتاق بازرگانی، این کارگروه را با حضور دستگاه های مرتبط در راستای رفع مشکلات واحدهای تولیدی  تشکیل داد.

در پایان  قاضی پور رئیس تحقیق و تفحص از گمرک جمهوری اسلامی ایران امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به پیگیری مجدانه جهت رفع مشکلات بازرگانان بوشهر گفت: بازرگانان بوشهری می بایست مسائل و مشکلات خود را در دو بخش خصوصی و عمومی همراه با مشخصات و مستندات به نمایندگان مجلس و معاون امور گمرکی بصورت مستقل اعلام نموده  تا در دستور کار اصلی قرار گیرد و طی  بازه زمانی ده روزه، نتیجه پیگیری ها را اعلام نماییم.

قاضی پور رئیس هیأت تحقیق و تفحص از گمرک جمهوری اسلامی ایران امور گمرکی گمرک ایران اضافه کرد: از ناظر محترم گمرک  بوشهر تقاضا داریم پیشنهادات منطقی و عملیاتی در حوزه گمرکی را  با کمترین هزینه و در اسرع وقت بدون اینکه عوارض مالیاتی را به همراه داشته باشد، ارائه نماید.  

        

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه