جمعه 26 مهر 1398
کد خبر : 236631 تاریخ ثبت : 1398/5/15 10:52:39
در سومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر مطرح شد:

شهرداری‌ها و ادارات بوشهر کالاهای مورد نیاز را از تولیدات استان تامین کنند

استاندار بوشهر با اشاره به ضرورت استفاده از تولیدات با کیفیت استان، گفت: دستگاه‌های اداری و اجرایی، عمومی، دولتی و خصوصی بویژه شهرداری‌های این استان می بایست اقلام و کالاهای مورد نیاز خود را از تولیدات با کیفیت این استان تامین کنند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بوشهر، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندر بوشهر در بخش پیش از دستور سومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان، با اشاره به تصویب لغو استثنائات 20درصد تخفیف سود بازرگانی گفت:  در قالب نشست کمیسیون  ماده یک وزارت صنعت، معدن و تجارت،  لغو  استثنائات20 درصد تخفیف سود بازرگانی در بندر بوشهر به تصویب رسید.

خورشید گزدرازی افزود: بر اساس این مصوبه کالاهای مبدأ بندر جبل علی امارات به مقصد بنادر استان بوشهر نیز مشمول 20 درصد تخفیف سود بازرگانی می شوند.

وی اضافه کرد: همچنین منطقه ویژه 2 اقتصادی بوشهر به عنوان پس کرانه کانتینری بندر بوشهر محسوب شده و 20 درصد تخفیف یاد شده شامل این پسکرانه نیز می شود.

وی ادامه داد: تخفیف 20 درصدی سود بازرگانی كه با استثنائاتی همراه بوده، همواره سبب محروم شدن بوشهر از انتقال كالاهای تجاری به این بندر و ركود آن شده كه حذف این استثنائات، زمینه ترغیب فعالان اقتصادی برای فعالیت در این بندر كهن را فراهم می كند.

گزدرازی با اشاره به اهمیت کار تجارت در استان یادآور شد: باتوجه به اینکه اشتغال و امرار معاشِ بخش قابلِ توجهی از شهروندان استان به صورت مستقیم و غیرمستقیم به بازرگانی خارجی و تجارت دریایی وابسته است، رونق یا رکود این فعالیت ها نقش بسزایی در وضعیت معیشت آنان دارد.

گزدرازی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد: در ارتباط با نحوه عملکرد بازرسان و حسابرسان سازمان تامین اجتماعی نیز انتظار می رود در شرایط خاص کنونی کشور با هدف حمایت از واحدهای تولیدی بازنگری لازم در این بخش صورت گیرد.

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان در ادامه با اشاره به ضرورت توسعه کشت گلخانه ای اظهار داشت:       در راستای توسعه کشت گلخانه ای در استان نیز انتظار می رود در موضوع تامین آب با مدیریت صحیح و اصولی، زمینه رونق فعالیت های این بخش فراهم شود.

گزدرازی ادامه داد: در شرایطی که استان بوشهر از لحاظ منابع آبی برای کشاورزی، استانی محروم محسوب می شود انتظار داریم با تدابیر لازم، زمینه بهبود وضعیت آب مورد نیاز بخش کشت گلخانه ای استان فراهم شود.

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر منظور مدیریت منابع آب جهت افزایش و توسعه کشت گلخانه ای خواستار اجرای بند "پ" ماده 35 برنامه توسعه ششم شد.

در نظر گرفتن تسهیلات ویژه برای کشاورزان فعال در حوزه کشت گلخانه ای با تشکیل کارگروهی مرکب از اتاق بازرگانی، جهاد کشاورزی و سازمان صنعت، معدن و تجارت به منظور شناسایی و اعلام تجهیزات موثر در بهینه سازی مصرف آب کشاورزی، تغییر تعرفه برق غیر پمپاژ گلخانه ای از (ج-الف) به (الف-3 )، لغو اخذ تعهدنامه از کشاورزان توسط سازمان نظام مهندسی و اعطای تسهیلات بدون بهره جهت استفاده از تکنولوژی خورشیدی از جمله پیشنهادات مطرح شده توسط دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر بود.

در ادامه استاندار بوشهر با اشاره به ضرورت استفاده از تولیدات با کیفیت استان، گفت: دستگاه‌های اداری و اجرایی، عمومی، دولتی و خصوصی بویژه شهرداری‌های این استان می بایست اقلام و کالاهای مورد نیاز خود را از تولیدات با کیفیت این استان تامین کنند.

وی تاکید کرد: چنانچه امکانات و مصالح آنها با وجود تولیدات با کیفیت از خارج استان تامین شود، تخصیص آنها     صفر می شود.

عبدالکریم گراون افزود: در راستای حمایت از تولیدات استان، ذیحسابان نیز باید نظارت داشته باشند تا خریدهای موردنیاز ادارات و دستگاه‌های اجرایی از تولیدات داخلی این استان تامین شود.

گراوند یادآور شد: وقتی کالای مورد نیاز در این استان تولید می شود، اقدام به خرید از استان های دوردست علاوه بر تحمیل هزینه های مضاعف، به واحدهای تولیدی فعال در استان بوشهر نیز آسیب جدی می زند.

رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر افزود:با توجه به ظرفیت مناسب موجود  استان در حوزه فعالیت آزمایشگاه های همکار استاندارد، باید از این ظرفیت استفاده شود زیرا بوشهر از لحاظ خدمات حوزه آزمایشگاه همکار استاندارد، دارای ظرفیت قابل توجهی می باشد و در حال حاضر خدمات مورد نیاز استان‌های مختلف کشور را ارائه می‌کند.

گراوند اظهارداشت: برگزاری منظم جلسه های شورای گفت و گو و همچنین نشست کارگروه های تخصصی زیر مجموعه نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر که تاکنون منجر به حل مشکلات فعالان اقتصادی استان شده قابل تقدیر است.

وی افزود: دبیرخانه این شورا در اتاق بازرگانی بندر بوشهر، نگاه پیگیرانه مناسبی برای مصوبه‌های این شورا دارد که در این زمینه مدیران دستگاه‌های اجرایی نیز باید همراهی های لازم را با آنان داشته باشند.

گراوند یادآور شد: با پیگیری های صورت گرفته و حل برخی مشکلات فعالان اقتصادی پیش بینی می‌شود افق روشنی در بخش های خدمات، تجارت و صنعت استان بوشهر رقم بخورد.

وی افزود: در  این خصوص تامین اجتماعی و اداره امور مالیاتی استان نیز باید تعامل دوسویه و سازنده ای با واحدهای تولیدی و بسته بندی استان بوشهر داشته باشند.

استاندار بوشهر تاکید کرد: در ارتباط با فعالیت های بازرسی و حسابرسی تامین اجتماعی باید نظارت دقیق بر فعالیت های آنان صورت گیرد زیرا در شرایط خاص کنونی باید بیش از هر زمان دیگری واحدهای تولیدی مورد حمایت قرار گیرند.

گراوند تاکید کرد: واحدهای بسته بندی خرما و آبزیان استان بوشهر از ظرفیت قابل توجهی برخوردار است که برای پایداری اشتغال آنها باید حمایت خاص از این بخش صورت گیرد.

رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی بیان کرد: واحدهای تولیدی که با دریافت وام در راه توسعه استان بوشهر گام برداشتند باید به صورت ویژه مورد حمایت قرار گیرند.

 

 

 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه