يكشنبه 10 فروردين 1399
کد خبر : 236640 تاریخ ثبت : 1398/5/26 13:16:20
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد در جمع فعالان اقتصادی استان بوشهر:

بررسی فرصت ها و ظرفیت های تجاری ایران و هندوستان

نشست بررسی فرصت ها و ظرفیت های تجاری ایران و هندوستان با حضور سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد در محل اتاق بازرگانی بندر بوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بوشهر رئیس اتاق بازرگانی رئیس اتاق بوشهر در نشست بررسی فرصت ها و ظرفیت های ایران و هند گفت: ایران و هند روابط تاریخی طولانی با یکدیگر دارند و اشتراکات فرهنگی و تمدنی بسیاری میان دو کشور در طول تاریخ وجود داشته است.

خورشید گزدرازی افزود: روابط ایران و هند به طور صرف، سیاسی اقتصادی یا حتی تاریخی نیست بلکه ارتباط دو تمدنِ بزرگ است که تاثیر فراوانی بر یکدیگر گذاشته‌اند.

وی با اشاره به تداوم روابط دو کشور ایران و هند اضافه کرد: با وجود فراز و نشیب‌ها، تاکنون رابطه خوبی فیمابین ایران و هند حاکم است و پیشرفت‌های اقتصادی عظیم کشور هندوستان در حوزه‌های مختلف از جمله تکنولوژی اطلاعات، صنایع فولاد سازی، خودروسازی، داروسازی و کشاورزی در چند سال اخیر رشد اقتصادی هند را بر ۶.۸ دهم درصد در سال ۲۰۱۸ رساند و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تا سال ۲۰۲۲ به رشد اقتصادی هشت درصد در سال نیز دست پیدا کند.

گزدرازی افزود:کشور هند نیاز زیادی به محصولات معدنی از جمله پودر گچ، کربنات کلسیم، تولیدات دریایی و آبزیان دارد و در زمینه کودهای شیمیایی کشاورزی نیز این کشور به خاطر فعالیت‌های گسترده که در زمین‌های مستعد پهناور خود انجام می‌دهد از کشورهای پرمصرف است و بنابراین به تولیدات ایران در این زمینه نیازمند است.

وی اضافه کرد: هند از بین مشتریان خرمای ایران بزرگترین خریدار است و به طور مستمر هر ساله میزان قابل توجهی خرما از ایران به کشورش    وارد می‌کند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بوشهر نیز با اشاره به نقش سفارتخانه ها در توسعه روابط دو کشور گفت: در برقراری روابط بین المللی، نقش      سفارتخانه ها بسیار پر رنگ است و فعالان اقتصادی تقاضا دارند، بستری ایجاد گردد که وزارت امور خارجه برای صادرات و واردات ارائه شود.

ندیر پورجم افزود: کشور هند بعنوان یک پل ارتباطی محسوب می شود و ما باید به نحو مطلوبی از این ظرفیت بهره ببریم و در این بین تهاتر کالا، یکی از مواردی ست که در این امر می تواند مثمر ثمر باشد.

در ادامه مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر نیز با اشاره به ظرفیت های موجود در منطقه ویژه اقتصادی گفت: این منطقه پنج هزار هکتار زمین با قابلیت استفاده برای صنایع مختلف دارد که می تواند مورد استقبال سرمایه گذاران خارجی از جمله  هندی ها  قرار گیرد.

نامور افزود: اکثر این محدوده متصل به دریا است و به طور طبیعی می تواند مزیت های زیادی داشته باشد.

وی یادآور شد: در زمینه تولید خودرو نیز با توجه به معافیت های منطقه ویژه استان بوشهر یک ظرفیت ارزشمند است.

رئیس انجمن خرما استان بوشهر نیز با اشاره به نقش خرما در بازار کشور هند یادآور شد: هند با واردات سالانه ۵۰۰ هزار تن خرما از بزرگ وارد کنندگان این محصول در جهان است.

کاوسی افزود: هند از شهریور پارسال تا مرداد امسال حدود ۱۵۷ هزارتن خرما از ایران وارد کرده که تنها پنج هزار تن آن سهم استان بوشهر است.

وی ادامه داد: باتوجه به بالا بودن تعرفه صادرات این محصول به هند کاهش تعرفه می تواند زمینه ساز افزایش حجم صادرات خرمای ایران به هند شود.

در ادامه  مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری بوشهر نیز با اشاره به قدمت مراودات تجاری بین ایران و هند خواستار توسعه روابط در بخش های مختلف شد.

در پایان سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد هند گفت: تحریم ها یک سری موانع را فراروی توسعه مبادلات تجاری بین دو کشور ایجاد کرده که باید با همفکری زمینه حل آنها فراهم گردد.

محمد حق بین قمی افزود: هندی‌ها در هر کاری که ۱۵ درصد منافع آن، سهم کشورشان شود آماده همکاری هستند که باید با تدابیر لازم زمینه استفاده از ظرفیت‌های موجود فراهم شود.

وی عنوان کرد: هشت سال است که متوسط رشد اقتصادی هند ۸ درصد است ولی هنوز بر اساس شاخصه‌های رشد با توجه به فقر و عقب ماندگی جا برای رشد این شاخص وجود دارد.

حق بین قمی ادامه داد: حوزه حقوقی سرکنسولگری ایران در حیدرآباد هند ۶ ایالت آندرا پرادش، بودیشا، تلانگالا، کارناتاکا و کرالا است که جمعیت مجموع آنها حدود ۴۵۰ میلیون نفر است و این میزان جمعیت ظرفیت خوبی برای توسعه مبادلات تجاری بین بوشهر و ایالت‌های جنوبی هند است.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه