جمعه 26 مهر 1398
کد خبر : 236676 تاریخ ثبت : 1398/7/17 12:26:14

نشست هماهنگی برپایی جشنواره، نمایشگاه و میز خرما برگزار شد

نشست هماهنگی برپایی جشنواره، نمایشگاه و میز خرما با حضور جمعی از فعالان اقتصادی، تشکلها و مدیران دستگاه های اجرایی در محل اتاق بازرگانی بوشهر برگزار گردید.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق بوشهر رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر ضمن ابراز خرسندی از جشنواره خرما در سال گذشته، خواستار برگزاری بهتر آن در سالجاری شد و گفت: با همکاری دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی اولین جشنواره ملی بخش خرما با حضور میهمانان داخلی و خارجی برگزار شد. و امسال انتظار می رود این جشنواره به نحو مطلوبتری برگزار گردد و این مهم نیازمند انسجام و تقسیم کار  مناسب بین دست اندرکارن و عوامل مربوطه می باشد.

با ایجاد کارگروه های اختصاصی، باید شاهد سه روز خاص در تقویم اقتصادی استان باشیم

خورشید گزدرازی افزود: این جشنواره می بایست با هدف معرفی توانمندیهای خرما و نخیلات و در حوزه صادرات برگزار شود و لازم است در راستای فعالیت بیشتر، با توجه به شرح وظایف محوله با ایجاد کارگروه های اختصاصی، باید شاهد سه روز خاص در تقویم اقتصادی استان باشیم.

جشنواره، نمایشگاه و میز خرما را در سطح بین المللی برگزار می کنیم

وی در ادامه با اشاره به ضرورت بُرد بین المللی برگزاری جشنواره گفت: تلاش ما باید به سمتی باشد که نمایشگاه، جشنواره و میز خرما را در  سطح بین المللی و با حضور شخصیت های برجسته برگزار نماییم و در صورت امکان چنانچه بتوانیم از حضور بازرگانان از اتاق ازمیر و بازرگانی ازمیر و بازرگانان کشور ترکیه جهت شرکت در این رویداد مهم دعوت خواهیم نمود.  

گزدرازی افزود: اولین جشنوار، نمایشگاه و میز خرما قطعاً نقاط ضعفی داشته و یکی از اهداف ما در سال جاری این است که با برطرف کردن نقاط ضعف، جشنواره و نمایشگاه را در سطح بین المللی و با کیفیت مطلوب برگزار کنیم.

 در ادامه رئیس انجمن خرمای استان بوشهر  به ارائه گزارش کوتاهی از برگزاری اولین جشنواره و نمایشگاه خرما در استان  اشاره کرد و گفت: دومین جشنواره، نمایشگاه و میز ملی خرما و صنایع وابسته در سالجاری با مشارکت انجمن ملی خرما و تولیدکنندگان این بخش آبان امسال در بوشهر برگزار می‌شود.

کاوسی بیان کرد: برگزاری این رویدادها در سال گذشته نقش مهمی در معرفی ظرفیت استان بوشهر و رشد و توسعه صادرات این محصول داشته است. امسال نیز در صددیم که این جشنواره را با همکاری ادارات محترم به شکلی شایسته برگزار کنیم  و می بایست  میهمانان موثر و برجسته مد نظر دستگاه های اجرایی، توسط خود آن ادارات محترم دعوت گردد و هزینه های این برنامه ها نیز بین دستگاه های اجرایی تقسیم گردد.

در ادامه کاوسی  گفت: اهمیت خرما بر هیچکس پوشیده نیست و برگزاری نمایشگاه و جشنواره های مرتبط نیز اهمیتش را دو چندان می کند. اما با بازنگری مفاد و دستاوردهای همایش اول، از آنجا که به برخی از دستاوردهایی همایش سال گذشته دست نیافتیم، پیشنهاد می گردد حتما با تشکیل کارگروهی آسیب شناسی نموده و مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رئیس  انجمن خرما، شناساندن خرمای استان به مشتریان داخلی و خارجی، افزایش  فرهنگ مصرف خرما، نشان دادن توانمندی های اتاق بازرگانی و انجمن بخش خصوصی برای اجرای برنامه های کلان توسعه صنعتی، ایجاد هم افزایی در دستگاه دولتی و بخش خصوصی به منظور توسعه صنعت خرما،  ایجاد جریان انگیزشی مردمی در داخل استان به منظور ورود اقشار جدید به این صنعت را از جمله  اهداف برگزاری جشنواره عنوان کرد.

ابوالقاسم کاوسی در ادامه به اهم دستاوردهای که شامل: افزایش روحیه خودباوری در اعضای انجمن خرما استان بوشهر و فعالان صنعت خرمای استان- افزایش هماهنگی بین انجمن و اتاق بازرگانی برای انجام فعالیتهای بزرگ برای تامین نیازها و رفع مشکلات بخش خصوصی- تصویب قطعنامه 13 بندی که تعداد زیادی از مصوبات آن بعد از برگزاری همایش توسط انجمن و اتاق پیگیری و منتج به نتیجه شد- تشکیل صندوق تخصصی حمایت از بخش خرمای شهرستان دشتستان- معرفی جایگزین گاز متیل بروماید توسط دفتر میوه های گرمسیری- پیگیری چند باره مسئله معافیت سهم کارفرما بیمه تامین اجتماعی توسط اتاق بازرگانی و انجمن از مهمترین دستاوردهای اولین جشنواره خرما در بوشهر اشاره نمودند.

رئیس انجمن خرمای استان همچنین به بیان نتایج دستاوردها نیز اشاره ای داشت.

کاوسی الگو برداری سایر استانهای خرماخیز از این نمایشگاه و ایجاد زنجیره ای از نمایشگاه ها و همایش های تخصصی خرما در سایر استانهای خرما خیز- پذیرش هیئت تجاری از استان کرمان- انعقاد قراردادهای فروش خرما به کشور سوریه به تعداد 10 کانتینر در حین برگزاری نمایشگاه- قرارداد فروش خرما به میزان 500 تن به استان کهکیلویه و بویراحمد- انتقال تکنولوژی سورتینگ هوشمند خرما توسط شرکت گاز به استان بوشهر و انعقاد قرارداد فروش دستگاه مذکور-  معرفی محصولاتی از قبیل شکلات خرمایی، کرم کارامل خرما، قهوه خرما و بستنی خرمایی که بعنوان ایده برتر را از جمله نتایج دستاوردهای بدست آمده عنوان کرد.

قطعنامه ای در جهت توسعه صنعت خرما ترسیم شد

ندیر پورجم عضو هیئت نمایندگان اتاق بوشهر نیز گفت: سال گذشته جهت گیری به سمتی بود که قطعنامه ای در جهت توسعه صنعت خرما ترسیم شد و لازم است سخنرانان مطالبی بیان کنند که مسئولین امر را در راستای رفع مشکلات ترغیب کنند.

پورجم با اشاره به اینکه برخی اهداف جشنواره خرمای سال گذشته تا کنون محقق نشده است اظهار داشت: بهبود امور بِه زراعی و بِه باغی- استفاده از سیستم های نوین آبیاری- آموزش- معرفی خرما در سطح عرضه و مشکلات بازاریابی خرما از جمله مواردی ست که تا کنون محقق نشده است.

لزوم آسیب شناسی خرمای کبکاب

عضو هیئت نمایندگان افزود: ارتقاء دانش مخاطبین یکی از اهدافی ست که می بایست بصورت جدی مورد آسیب شناسی قرار گیرد. همچنین آسیب شناسی خرمای کبکاب را نیز باید به طور ویژه در دستور کار قرار گیرد چرا که در جشنواره قبل از آن محروم ماندیم.

 

ارائه برنامه های پیشنهادی

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست و منابع طبیعی ، اتاق نیز پیشنهاداتی را در راستای هر چه بهتر جشنواره و نمایشگاه آتی ارائه داد.

 تشکیل کارگروه یا ستاد اجرایی در راستای برگزاری جشنواره و نمایشگاه، تنظیم تقویم و زمان بندی برنامه های روزهای 21 الی 24 آبان ماه و تعیین شرح وظایف  اعضاء کارگروه و ستاد اجرایی، تعیین تعداد میهمانان، اسکان، بلیط پرواز  و استقبال - هماهنگی برای حضور استانداران استان های خرما خیز و دیگر استانهایی که مصرف خرما در آنها مورد استقبال قرار می گیرد- هماهنگی برای حضور رئیس و اعضاء کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و مجمع نمایندگان استان- هماهنگی با فرمانداران و بخشداران خرماخیز جهت همکاری و حضور- هماهنگی با شهرداری بوشهر و دیگر شهرداری ها جهت تبلیغات و جانمایی و انجام تبلیغات محیطی- هماهنگی با صدا و سیما و  سایر رسانه های گروهی برای پوشش خبری قبل، بعد و حین برگزاری از جمله پیشنهادات ارائه شده توسط حیدر رئیسی بود.

در پایان رئیس اتاق بازرگانی بوشهر گفت: آنچه مد نظر بخش خصوصی می باشد، حضور حداکثری فعالین بخش خصوصی و دستگاه های اجرایی مرتبط با این حوزه می باشد و از استاندار محترم تقاضا داریم که به منظور حصول نتایج مطلوب، وظایف را به  مدیران دستگاه ها تکلیف نمایند تا با هماهنگی دستگاه های اجرایی این برنامه بصورت عملیاتی کلید بخورد.

اهم مباحث مطروحه توسط حضار

برگزاری نمایشگاه با رویکرد خارجی، برگزاری نمایشگاه وابسته نظیر صنایع دستی، لزوم آسیب شناسی در راستای از دست دادن بازارهای هدف خرما با محوریت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندر بوشهر، لزوم تبلیغات و اطلاع رسانی وسیع در سطح استانی و کشوری، تکلیف کردن وظایف به دستگاه های اجرایی توسط استانداری، دعوت از مقامات رده بالا در سطح کاردار سفارت و    چند سفیر- از جمله موارد مطروحه توسط حضار در جلسه بود.

دستگاه‌های ذیربط موظف به  تعامل و همراهی با دبیرخانه اجرایی هستند

در پایان مدیرکل دفتر اقتصادی استانداری بوشهر با اشاره به اینکه یکی از توانمندیهای استان بوشهر تولید و صادرات خرمای ارگانیک است، گفت: دومین جشنواره ملی خرما و صنایع وابسته با مشارکت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندر بوشهر وانجمن ملی خرما و با حضور مسئولان ملی و استانهای خرماخیز و همچنین نمایندگانی از مدیران استانهای پر مصرف خرما از 21 تا 24 آبان ماه امسال در بوشهر برگزار میشود، این جشنواره از بخش های مختلفی از جمله همایش، نمایشگاه، میز خرما، کارگاه آموزشی و تورهای گردشگری تشکیل شده و می تواند برای فعالان حوزه نخل و خرما و علاقمندان مفید باشد.

قاسم قائدی در نشست هماهنگی برگزاری جشنواره ملی  خرما در بوشهر گفت: دستگاه‌های ذیربط موظفند تعامل، همراهی و همکاری لازم با دبیرخانه اجرایی برگزاری جشنواره داشته باشند.

وی با تأکید بر اهمیت نمایشگاه یادشده جهت معرفی خرما و محصولات جانبی آن به عنوان یکی از توانمندی های تولیدی- صادراتی استان بیان کرد: به منظور تقسیم کار و تعریف وظایف دستگاه ها و متولیان برگزاری نمایشگاه و جشنواره،کمیته های چهارگانه علمی، اجرایی- پشتیبانی، بازاریابی-سرمایه گذاری و تبلیغاتی- نمایشگاهی تعریف    شده است.

 قائدی در ادامه اظهار داشت: کمیته های چهارگانه باید به سرعت تشکیل شده و فعالیت های مربوطه را آغاز نمایند تا شاهد برگزاری باشکوه این رویداد باشیم، چرا که خرما و نخل در استان بوشهر کارکردی فراتر از اقتصاد و معیشت داشته و با فرهنگ مردم بومی استان عجین است و رونق کسب و کارهای مربوط به خرما علاوه بر اثرات اقتصادی، مزایای فراوان دیگری برای استان دارد. بنابراین و بر اساس تأکیدات استاندار محترم مبنی بر معرفی و بهره مندی از ظرفیت های بالقوه استان، حوزه معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری، برگزاری مطلوب این جشنواره را با حساسیت رصد می کند.

 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه