شنبه 9 فروردين 1399
کد خبر : 236737 تاریخ ثبت : 1398/10/21 09:28:14

همایش تجلیل از صادرکنندگان در بوشهر برگزار شد

به همت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندر بوشهر و با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، مراسم بزرگداشت روز ملی صادرات با حضور معاون وزیر صنعت و معدن و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، نایب رئیس اتاق ایران، استاندار و دیگر دستگاه های اجرایی و فعالین بخش خصوصی برگزار شد.

 

 

به همت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندر بوشهر و با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، مراسم بزرگداشت روز ملی صادرات با حضور معاون وزیر صنعت و معدن و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، نایب رئیس اتاق ایران، استاندار و دیگر دستگاه های اجرایی و فعالین بخش خصوصی برگزار شد.

در این مراسم خورشید گزدرازی در جمع مدیران دستگاه های اجرایی و فعالین بخش خصوصی گفت: نیک می دانیم که محور توسعه هر کشور صادرات بوده و این باور باید در ذهن تک تک تولیدکنندگان نهادینه شود که صادرات غیر نفتی به عنوان اصلی ترین گزینه خودکفایی و استقلال اقتصادی کشور می باشد که می تواند با جلوگیری از خام فروشی و جایگزین نمودن صادرات کالاهایی با ارزش افزوده بالا و با افزایش تعامل با دیگر کشور ها می توان به اهم اهداف و سیاست های نظام مقدس جمهوری اسلامی در حوزه اقتصاد  دست پیدا کرد.

رئیس اتاق بوشهر در ادامه تسهیل صادرات در جهت کاهش هزینه صادرات – حذف بروکراسی  های اداری – لغو  محدودیت صادرات- عدم برداشت سلیقه ای از قوانین و بخشنامه – حذف عوارض بر صادرات- پرداخت یارانه های حمل و نقل کالاهای صادراتی- تخفیف هزینه های انبارداری و تخلیه و بارگیری از سوی سازمان بنادر- محاسبه نرخ عوارض و هزینه بندری با نرخ دلار 42000 ریالی از جمله درخواست بخش خصوصی در جهت  تسهیل فعالیت های اقتصادی عنوان نمود و خواستار اجرای آنها شد.

گزدرازی اضافه کرد: از فعالین اقتصادی و صادرکنندگان انتظار داریم در جهت رونق صادرات، با افزایش و تعدد اقلام کالاهای صادراتی و پرهیز از خام فروشی- رعایت بهداشت و استاندارد بازارهای هدف- همچنین توجه به فرهنگ و سلیقه و ذائقه خریداران در نحوه بسته بندی - افزایش دانش و مهارت در حوزه بازاریابی حرفه ای و همچنین تثبیت و توسعه  بازار هدف را سرلوحه خود قرار دهند.

رئیس اتاق بوشهر اضافه کرد: مراسم امروز تقدیر از کسانی است که علی رغم تحریم های همه جانبه و موانع داخلی توانسته اند وضعیت سخت اقتصادی را به سمتی هدایت کنند که دشمن مایوس شود و مایه امیدواری ملت و مسئولان نظام  گردد به تعبیری صادرکنندگان دین خود را ادا کردند و اکنون نوبت دولت است که بیش از همیشه اسباب  رونق فعالیت آنان را فراهم نماید.

در ادامه نایب رئیس اتاق ایران ضمن تقدیر از برگزاری مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر  گفت: تقدیر از صادرکنندگان یکی از بهترین اقداماتی ست که در اوج نا امیدی می توان انجام داد.

مسعود خوانساری تاکید کرد: تحریم جدی است و روز به روز  نیز بیشتر می شود و سال آینده دورنمای بهتری نسبت به امسال نخواهد داشت و در این میان با وجود کمبود  نقدینگی و کسری های دولت، شاید سال سخت تری را پیش رو داشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به راهکارهای موجود در شرایط فعلی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی صادرات غیر نفتی و  تعامل با کشورهای همسایه از جمله راهکارهایی ست که کل نظام باید به آن توجه کنند. بدین صورت که به جای متکی بودن به منابع نفتی،  صادرات غیر نفتی را توسعه دهیم، ضمن اینکه باید از وجود کشورهای همسایه محصور در خشکی نیز به نحو احسن استفاده کنیم.

مسعود خوانساری افزود: مشکل اساسی در امر صادرات، جزیره ای عمل کردن دستگاه های اجرایی می باشد و در این میان بخش خصوصی نیز نتوانسته در کشور به طور مطلوب فعالیت خودش را انجام دهد.

خوانساری اضافه کرد: تقاضای ما این است که برخورد مسئولین به جای کاهش درآمد صادرکنندگان در راستای افزایش درآمد آنان باشد، اما اگر این گونه نیست، هر روز مانع جدیدی از سوی دولت ایجاد نشود.

وی با انتقاد از اقدامات غیر کارشناسی  یادآور شد: در شهریور  ماه سالجاری، تعرفه های اقلام معدنی را 25درصد افزایش یافت و بعد از سه ماه مجدداً تعرفه ها را کاهش دادند. چرا این اقدام صورت گرفت؟ اگر کارشناسی بود چرا به حالت اول برگشت داده شد؟ و اگر کارشناسی نبود چه کسی پاسخگو است؟

خوانساری اظهار داشت: اگر نظام و حاکمیت به دنبال  کاهش  تحریم ها است، باید بر روی صادرات غیر نفتی متمرکز شویم و این مهم مستلزم رفع موانع پیش رو است.

رئیس اتاق تهران با پیشنهاد اینکه دولت اجازه دهد که صادرکنندگان ارز را در مقصد تحویل دهند، گفت: دولت اجازه دهد صادرکنندگان،  در مقصدی که دارند، ارز را تحویل دهند.

در ادامه رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: با وجود مشکلاتی همچون حمل و نقل، تحریم‌ها و روابط بانکی صادرکنندگان ایرانی با این حجم صادرات جهان را شگفت زده کردند  که با وجود عملکرد صادرکنندگان و تاجران ایرانی در چنین شرایطی تحسین بر انگیز و باید بر دستان آنها بوسه زد که در چنین شرایطی برای کشور جهاد میکنند.

زادبوم ادامه داد: مهمترین محصولات صادراتی ایران در ۹ ماه گذشته شامل پتروشیمی، میعانات گازی، صنعتی، کشاورزی، معدنی و دیگر محصولات است که بیشتر به کشورهای امارات متحده عربی، چین، عراق، ترکیه و افغانستان صادر شده است.

وی با اشاره به کاهش قیمت‌های ارزش‌گذاری گمرکات امسال نسبت به سال گذشته عنوان کرد: در این راستا قیمت‌هایی که امسال بر روی کالای صادراتی گذاشته شد درصدی نسبت به نیمه نخست سال گذشته پایین آمده که این امر منجر شد ارزش کالاهای صادراتی کشور برخلاف افزایش وزنی، روند کاهشی را تجربه کند.

زادبوم ادامه داد: برخی از تاجران خارجی در پی این هستند که از صادرکنندگان ایرانی کالاهای ارزان‌تر خریداری کنند و این امر به صادرکنندگان فشار وارد می‌کند چون کالاها باید زیر قیمت رایج خود عرضه شود و این از جمله دیگر عواملی است که منجر به کاهش ارزش صادراتی کشور می‌شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: در ۹ ماه امسال همچنین ۳۱.۸ میلیارد دلار واردات از کشورهای مختلف به ایران انجام شده که در مجموع حجم تجارت خارجی ایران نزدیک به ۶۴ میلیارد دلار در این شرایط سخت به ثبت رسیده است.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود گفت: کالاهای اساسی که با ارز دولتی وارد می‌شود نباید قیمت آن تحت تاثیر تجارت قرار بگیرد.

زادبوم یادآور شد: امسال تاکنون قیمت کالاهای اساسی تغییر نکرده چون دولت در این زمینه مصمم است از قشر متوسط و ضعیف جامعه حمایت کند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران همچنین با اشاره به تحقق رونق تولید گفت: پس از رونق تولید که با رشد تولید نسبت به سال گذشته در حال محقق شدن است، روان‌سازی تبادل تجاری با کشورهای دوست و همسایه و شرکای تجاری در اولویت برنامه‌هاست.

وی اضافه کرد: در این ارتباط میزان بسته مشوق‌های صادراتی که به‌زودی از سوی معاون اول رئیس جمهوری  ابلاغ می‌شود ۲ هزار میلیارد تومان است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: بسته مشوق‌های  صادراتی از سوی صندوق توسعه ملی برای وام‌های صادر کنندگان تخصیص داده می‌شود که در این بسته علاوه بر تخصیص ۲هزار میلیارد تومان  به همین میزان از سوی بانک‌های عامل تخصیص می‌یابد و در مدت ۸ تا ۹ ماه آینده صادر کنندگان می‌توانند با بانک‌های عامل، قرارداد منعقد و با نرخ متوسط سود بانکی به آنها پرداخت خواهد شد.

زادبوم افزود: علاوه بر این، بخشی دیگر از مشوق‌های صادراتی در بودجه ۱۳۹۸ تدوین شده که در فرایند زمانی به هیاتهای تجاری، نمایشگاه‌های خارجی، پاویون‌های جمهوری اسلامی خارج از کشور، معرفی برندهای ایران در خارج، توسعه سازمان توسعه تجارت ایران کمک می‌شود.

وی اظهار کرد: بخشی دیگر از مشوق‌های صادراتی شامل تخفیف‌هایی است که از سوی سازمان بنادر و دریانوردی به بنادر، بسته ویژه گمرکات ایران با عنوان بسته خاص کمک به صادر کنندگان و بخش دیگری هم سازمان استاندارد ایران به عنوان بسته حمایتی است که به صادر کنندگان و تاجران عرضه میشود.
حمید زادبوم روز پنجشنبه در آئین تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان بوشهر به مناسبت بیست و سومین سالروز ملی صادرات در بوشهر افزود: براساس یک ظرفیت سنجی انجام شده حجم واردات سالانه ۱۵ کشور همسایه ایران یکهزار و ۱۶۰ میلیارد دلار است ولی با این وجود در سال گذشته ایران تنها ۲۴ میلیارد دلار به این کشورها صادرات داشته است.

وی بیان کرد: براساس ظرفیت سنجی صورت گرفته و براساس مدل واردات ۱۵ کشور همسایه ایران علاوه بر ۲۴ میلیارد دلاری که پارسال به این کشورها صادرات انجام شده ۱۰۰ میلیارد دلار دیگر ظرفیت صادراتی برای ایران وجود دارد.

زادبوم ادامه داد: در این راستا هدف گذاری شده تنها با تصاحب یک چهارم ظرفیت صادراتی یاد شده ارزش صادراتی ایران به کشورهای همسایه تا پایان سال آینده به ۴۸ میلیارد دلار افزایش یابد.

وی عنوان کرد: در این زمینه تلاش می‌کنیم در قالب موافقتنامه تعرفه صادراتی به ۱۵ کشور همسایه کاهش یابد و در مقابل باید تعرفه کالاهای وارداتی آن‌ها را نیز کاهش دهیم.

زادبوم یادآور شد: مهمترین موافقتنامه‌ای  که امسال اجرا شد توافقنامه اوراسیا با حضور پنج کشور روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس بوده که سه کشور نخست همسایه مستقیم ایران هستند.
وی افزود: برای یکسال نخست ۸۶۲ قلم کالا پیش بینی شده و از سال دوم مذاکره تجارت آزاد را آغاز میکنیم و تلاش می‌شود در مدت سه تا پنج سال به تجارت آزاد با پنج کشور یاد شده برسیم که مهم ترین آن کشور روسیه است چرا که از ۳۲۰ میلیارد دلار واردات این کشورها ۲۳۰ میلیارد دلار آن مختص این کشور است.

زادبوم با بیان اینکه این سخن که "تعهد ارزی خوب نیست" درست نیست گفت: تعهد صادرات به دلیل ارزآوری آن ارزشمند است و اگر صادرات انجام می‌شود باید ارز آن را به کشور برگردانیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه امروز صادرات ارزش دینی دارد و جهاد با اموال و انفس است گفت: یک روز جهاد درجبهه‌های جنگ بود اما امروز جهاد در جبه‌های دیگری از جمله عرصه اقتصادی است که باید انجام شود.

وی ادامه داد: در زمان حاضر شکل کمیته کارشناسی شورای عالی صادرات به سمت ستاد توسعه صادرات هدایت شده و انتظار است با گرفتن مصوبه برای این ستاد مشکلات حوزه صادرات حل و فصل شود.

زادبوم افزود: تصمیمهای محرمانه برای تجارت در شورایی با عنوان ستاد مقابله با تحریم‏‌ها مطرح و در شورای عالی امنیت ملی پیرامون آن تصمیم‌گیری می‌شود و استانداران و سازمانهای صنعت، معدن و تجارت در استانها می‌‏توانند موارد مدنظر خود را به این ستاد ارائه دهند.

وی اضافه کرد: اقتصاد قوی، بخش خصوصی قوی و بخش خصوصی قوی، اتاق بازرگانی قوی میخواهد و در این چند سال اتاق بازرگانی به سرعت رشد کرده و امروز مرجع برخی از اطلاعات تجاری اتاقهای بازرگانی هستند که این ماهیت در ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته وجود نداشته است.

عبدالکریم گراوند نیز در آئین تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان بوشهر افزود: امروز با تلاش اتاق بازرگانی تعامل مطلوبی بین دولتی‌ها و بخش خصوصی‌ وجود دارد و برطرف کردن موانع بخش خصوصی در حوزه تجارت، صادرت و تولید مورد توجه ویژه قرار دارد.

وی بیان کرد: در صورتی‌که بخش خصوصی توانمندی داشته باشد زمینه حل مشکلات جامعه فراهم می‌شود چراکه درآمدها و رونق اقتصادی کشور، به رونق بخش تولید، تجارت و صادرات وابسته است.

گراوند ادامه داد: صادرات نقش مهمی در رونق تولید دارد و رونق تولید با صادرات تکمیل می‌شود چون اگر صادرات نباشد تولید فلج می‌شود.

استاندار بوشهر افزود: امروز ایران در یک شرایط ویژه جنگ اقتصادی قرار دارد و نوک پیکان دشمن در این جنگ اقتصادی  بیشتر در حوزه تجارت خارجی و بویژه صادرات است.

گراوند گفت: مسوولان باید به دور از بحث سیاسی وبا تلاش و ارائه راهکارهای لازم نسبت به گره گشایی از حوزه تجارت خارجی اقدام و در این حوزه به اقتصاد کشور کمک کنند.

وی یادآور شد: استان بوشهر نیز در عرصه تولید گوجه‌فرنگی خارج از فصل و میگوی پرورشی علاوه بر تامین نیاز بازارهای داخلی در صادرات نقش مهمی دارد.

گراوند ادامه داد: برخی از کمبودها و کاستی‌ها به خودمان بر می‌گردد که باید در برطرف کردن این مشکلات از جمله ایجاد پایانه صادراتی مواد معدنی استان بوشهر تلاش کرد.

وی افزود: استان بوشهر با داشتن ظرفیت‌های مهم تجاری نقش مهم و تعیین کننده‌ای در تجارت خارجی ایران دارد به‌گونه‌ای که بیش از 30 درصد و یک سوم صادرات کالاها و محموله‌های غیرنفتی کشور مربوط به این استان است.

گراوند تاکید کرد: در این زمینه چنانچه استان بوشهر یک اسکله صادراتی مواد معدنی داشته باشد نگرانی و مشکلات تاجران و صادرکنندگان برطرف می‌شود.

وی افزود: حمل کالاهای صادراتی با کانتینرهای یخچالی یک موضوع  و اساسی است که باید مطالبات تاجران و صادرکنندگان در این حوزه برطرف شود.

استاندار بوشهر گفت: این استان بیش از 50 درصد میگوی پرورشی کشور را تولید و نقش مهمی در صادرات آن دارد با توجه به این ظرفیت ارائه معافیت 50 درصدی تعرفه صادرات این محصول در استان ضروری است.

گراوند در ارتباط با پهلوگیری کشتی دوم کالای اساسی در بندر بوشهر افزود: کشتی حامل 15 هزار تن کالای اساسی برنج در حال  ورود به بندر بوشهر و پهلوگیری در این بندر است که به‌زودی تخلیه آن آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: استان بوشهر در دوره‌های مختلف تاریخی به‌عنوان دروازه تجارت ایران بود و نقش مهمی در اقتصاد ملی و توسعه صادرات غیر نفتی دارد که باید بنادر آن برای پذیرش کشتی‌هایی با تناژ و ظرفیت بالاتر آماده باشند.

استاندار بوشهر گفت: چنانچه زمینه پهلوگیری کشتی‌هایی با ظرفیت 50 هزار تن در بندر بوشهر فراهم شود زمینه رونق بیش از پیش این بندر فراهم می‌شود.

 

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه