سه شنبه 1 مهر 1399
کد خبر : 236779 تاریخ ثبت : 1399/3/24 20:13:05
در سی و هشتمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر عنوان شد:

​کسب رتبه دوم شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر در کشور/ سهم دولت از درآمدهای مرکز توسعه تجارت الکترونیک باید متسقیم به حساب دولت واریز شود/ سیاست دولت، تسریع در تعیین تکلیف کالاهای موجود در بنادر و گمرکات است

کالاهای وارد شده به بنادر و گمرکات در ماه‌های گذشته بر اساس رویه‌ها و مقررات سازمان صمت بوده و حقوق و عوارض آنها نیز پرداخت شده و آماده خروج است، ولی متأسفانه بانک‌های عامل و مرکزی اقدامی برای تأمین ارز برای گمرکات انجام نمی‌دهند و این فرایند به کندی در حال انجام است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندر بوشهر در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر از رتبه برتر این استان در کشور خبر داد و اظهار داشت: استان بوشهر با برگزاری 11 جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در بین استان‌های شاخص کشور قرار گرفته و بیشترین امتیاز را کسب کرده است.

گزدرازی، وضعیت تشکیل و کیفیت جلسات، کیفیت مصوبات استانی و مصوبات منطبق بر شرح وظایف شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی را از جمله شاخص‌های این شورا دانست و افزود: شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر از 100 امتیاز ممکن در گروه اول در سطح کشور، 88.7 امتیاز کسب کرده و در رتبه دوم کشور قرار گرفته است.

دبیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر با تأکید بر تشکیل و برگزاری جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی طبق تقویم مصوب امسال، به پرداخت تسهیلات اعتباری و بانکی به صنوف و مشاغل آسیب دیده از ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه‌‌ریزی انجام شده به صنوف مختلف که در برابر بیماری و ویروس کرونا آسیب دیده‌اند، وام بانکی با نرخ مصوب پرداخت می‌شود.

گزدرازی بررسی اعتراضات برخی اعضای شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در ارتباط با عدم فاصله زمانی بین انتشار لیست ممنوعیت برخی کالاهای ساخت داخل را مورد اشاره قرار داد و افزود: با توجه به شعار سال و در راستای حمایت از تولید و صنایع داخلی و با توجه به رویکرد دولت نسبت به کنترل و محدود کردن واردات، لیستی از اقلام کالاهای تولید داخل توسط وزارت صمت ابلاغ شده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندر بوشهر به ایرادهای این دستورالعمل پرداخت و گفت: تاریخ اجرای دستورالعمل همزمان با ابلاغ آن است و کالاهای از قبل خریداری شده که وارد مناطق ویژه شده‌اند، امکان ثبت سفارش برای آنها ممکن نیست.

خورشید گزدرازی با بیان اینکه رسوب کالا و کانتینر در بنادر زمینه متروکه شدن آنها را فراهم می‌کند و در فصل گرما از بین می‌رود، افزود: با توجه به موارد ذکر شده در نهایت آسیب‌های مالی به صاحبان کالا وارد و همین مهم منجر به افزایش و انباشته شدن معوقات بانکی می‌شود.

گزدرازی با تاکید بر اجرای صحیح آیین‌نامه قانون مقررات صادرات و واردات از جمله ماده 11 گفت: در این ماده تصریح شده است که هر گونه ممنوعیت و محدودیت و یا افزایش تعرفه شامل کالاهای موجود در انبارهای گمرک، ثبت سفارش شده، اخذ قبض انبار و یا حتی محموله‌هایی که بر شناورها و یا هواپیماها به سمت مقصد در حال حمل است نمی‌شود و ماده 11 بدون کم‌ وکاست و استثنا همواره ساری و جاری است.

دبیر شورای گفت و گو، متروکه شدن کالاهای تجاری را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: با توجه به شرایط موجود مناطق ویژه اقتصادی  و بنادر استان بوشهر تا صدور مجوز ترخیص از متروکه کردن کالاها خودداری کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندر بوشهر با  تأکید بر همکاری بانک‌های عامل نسبت به ترخیص کالا و تامین ارز، تصریح کرد: کالاهای وارد شده به بنادر و گمرکات در ماه‌های گذشته بر اساس رویه‌ها و مقررات سازمان صمت بوده و حقوق و عوارض آنها نیز پرداخت شده و آماده خروج است، ولی متأسفانه بانک‌های عامل و مرکزی اقدامی برای تأمین ارز برای گمرکات انجام نمی‌دهند و این فرایند به کندی در حال انجام است.

گزدرازی با بیان اینکه این روند کند سبب رسوب کالاها در گمرکات است، افزود: با توجه به شیوع بیماری کرونا و لزوم رعایت پروتکل‌های ایمنی، به ویژه در محیط‌های بسته، تعلل در ترخیص کالاها به سبب رفت و آمد مداوم صاحبان کالاها به گمرکات، می‌تواند مشکلات جدی در حوزه سلامت ایجاد کند و به شیوع بیماری کرونا دامن زند.

سهم دولت از درآمدهای مرکز توسعه تجارت الکترونیک باید متسقیم به حساب دولت واریز شود

مهندس پورجم، قائم مقام شورای گفت و گوی استان بوشهر گفت: طبق ماده واحد مصوب سال 1393، به مرکز توسعه تجارت الکترونیک اجازه داده شده نسبت به وصول بهای خدماتی که به متقاضیان ارائه می‌دهند، اقدام کرده و وجوه حاصل را به خزانه‌داری کشور واریز نماید، این در حالی است که این وجوه به حساب یک شرکت خصوصی واریز می‌شود.

وی افزود: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات می‌بایست این هزینه‌ها را مشخص کند، زیرا قانون می‌گوید که دریافت وجوه بیشتر از تعرفه‌های معمول، غیرقانونی است و اگر این سامانه نیاز به بودجه دارد، باید از سوی سازمان صمت تامین گردد، نه اینکه از دیگران اخذ نمایند.

پورجم گفت: اینکه برای این سامانه واسطه در بخش خصوصی تعیین نموده‌اند و پول مستقیم به خزانه دولت واریز نمی‌شود، جای ایراد و سوال است؛ در صورتی که می بایست بخشی که مربوط به دولت است، مستقیم به خزانه دولت واریز گردد.

وی افزود: شرکت‌هایی که کارمزدهای مربوطه را واریز نموده‌اند، تا کنون موفق به استرداد وجوه واریزی  نشده‌اند. پورجم گفت: طبق ماده 19 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و ماده 23 قانون برگزاری مناقصات، بایستی تمام مناقصات با شفافیت انجام شود، اما وجود یک شرکت خصوصی به عنوان اپراتور سامانه، شبهاتی را برای بخش خصوصی ایجاد کرده است.

ندیر پورجم قائم مقام شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در ادامه با اشاره به روابط تجاری 600 ساله‌ی ایران و کویت و طبق ماده 10 قانون بهبود محیط کسب و کار، گفت: وزارت امور خارجه باید با تنظیم توافقات مربوط به صدور روادید تجاری بلند مدت و پرتردد، ترتیبی اتخاذ نماید تا اخذ روادید به سهل‌ترین و سریع‌ترین شکل ممکن محقق شود.

پورجم اخذ ویزای تجاری را یکی از مشکلات اساسی برای تجار عنوان کرد و گفت: یکی از کشورهایی که با تجار استان بوشهر مراوده تجاری دارد، کشور کویت است، اما صدور روادید تجاری از سوی این کشور برای تجار به سختی صورت می‌پذیرد و از آنجا که مراودات تجاری بین کشورها بر اساس نیاز دوسویه شکل می‌گیرد، عدم امکان حضور تجاری در کشور مقصد بعضاً موجب تضییع حقوق تجار بوشهری و عقد قراردادهای یک طرفه می‌گردد.

سیاست دولت، تسریع در تعیین تکلیف کالاهای موجود در بنادر و گمرکات است

عبدالکریم گراوند استاندار و رئیس شورای گفت و گوی استان بوشهر گفت: سیاست دولت بر تسریع در تعیین تکلیف کالاهای موجود در بنادر و گمرکات و تخلیه بنادر از این کالاهاست.

گراوند با اشاره به بیان مشکلات تجار بوشهری برای مراوده تجاری با کشور کویت، افزود: برای حل مشکلات روادید بازرگانان بوشهری با کشور کویت پیگیری و مکاتبه لازم با وزارت امور خارجه و وزارت کشور انجام خواهد شد.

استاندار بوشهر گفت: اتاق بازرگانی تعامل با کشورهای همسایه را با هدف توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی در دستور کار خود قرار دهد.

استاندار بوشهر با اشاره به مشکلات پرورش‌دهندگان میگو در استان بوشهر همزمان با شیوع کرونا، افزود: دغدغه فعالان پرورش میگوی استان به حق است و این دغدغه‌ها از سوی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت باید با جدیت پیگیری و دنبال شود.

خورشید گزدرازی دبیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر نیز گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا که خسارت‌های جانی و مالی فراوانی را متوجه اقشار مختلف جامعه نموده، تمام مواد پروتئینی از جمله آبزیان، بویژه آبزیان تازه، به شدت تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته است.

گزدرازی با یادآوری زمان نزدیک شدن و آماده‌سازی مزارع پرورش میگو در استان، به تهیه لاروی میگو اشاره کرد، و گفت: با توجه به اینکه گاهی لاروی میگو از خارج استان خریده می‌شود، باید به شیوع بیماری ویروس لکه سفید در سال 98 توجه نمود و به منظور جلوگیری از گسترش این بیماری در شرایط درگیری با شیوع کرونا و احتمال بروز بیماری‌های دیگر، اقدامات لازم را انجام داد.

گزدرازی با اشاره به عوامل نگران‌کننده شیوع بیماریها میگو، گفت: عدم اطلاع‌رسانی در این باره از سوی اداره کل شیلات در خصوص پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را متوجه پرورش‌دهندگان میگو نماید.

دبیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر با اشاره به کشور چین که اصلی‌ترین بازار صادرات میگوی ایران محسوب می‌شود، گفت: در صورتی که صادرات به این کشور به دلیل کرونا قطع شود، میگو در سال آینده با مشکل فروش روبه رو خواهد شد که باید هم‌اکنون برای تولید زیاد میگو به فکر راه و چاره بود.

خوشید گزدرازی افزود: برخی تولیدکنندگان برای تولید بیشتر، دو بار در سال اقدام به ذخیره‌سازی میگو در استخر خود می‌کنند و با توجه به این که همراه با سرعت و شتاب است، متأسفانه باعث می‌شود بدون رعایت ضوابط بهداشتی اقدام به تولید ‌کنند و این امر احتمال شیوع بیماری را چند برابر می‌کند.

گزدرازی با بیان اینکه تماس انسانی در هنگام خرید لارو، شمارش و پکینگ، احتمال انتقال بیماری را بیشتر می‌کند، گفت: تراکم نیروی انسانی در هنگام برداشت میگو و همچنین پیش‌بینی عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در محل استراحت کارگران ممکن است پرورش‌دهندگان میگو را با مشکلات بیشتری روبرو کند.

دستور ششم این نشست که بررسی تأثیر بکارگیری بالابر در باغات خرما به منظور بهبود فضای کسب و کار باغداران استان بود، با توجه به محدویت زمانی به جلسه آینده واگذار شد.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه