سه شنبه 1 مهر 1399
کد خبر : 236795 تاریخ ثبت : 1399/6/6 22:44:59
به مناسبت هفته‌ی دولت؛

هفته دولت، خدمات، مشکلات و چالش‌های دولت روحانی

دولت آقای روحانی (دولت یازدهم و دوازدهم)، که سال آخر خود را سپری می‌کند، فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته و همه‌ی آنها نیز مرتبط با تحریم‌هایی است که برخی از آنها از قبل وجود داشته و برخی نیز همزمان با دولت آقای روحانی علیه ایران تحمیل شده است.

Thumbnail

پس از انفجار دفتر نخست وزیری در هشتم شهریور سال 1360 که پیامد آن شهادت محمدعلی رجایی (رئیس جمهور) و محمدجواد باهنر (نخست وزیر) بود، هفته دولت نیز در تقویم ثبت شد که از دوم تا هشتم شهریور است.

در این هفته معمولاً به خدمات دولت در زمینه‌های گوناگون پرداخته می‌شود، هرچند عده‌ای نیز در همین هفته نقدهای خود را متوجه عملکرد دولت می‌کنند.

دولت آقای روحانی (دولت یازدهم و دوازدهم)، که سال آخر خود را سپری می‌کند، فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته و همه‌ی آنها نیز مرتبط با تحریم‌هایی است که برخی از آنها از قبل وجود داشته و برخی نیز همزمان با دولت آقای روحانی علیه ایران تحمیل شده است.

صرف نظر از تحریم‌های بین‌المللی، تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه‌ی امریکا علیه ایران، مشکلات زیادی را بر سر راه دولت آقای روحانی گذاشته است که یکی از آنها، ناتوانی در صادرات نفت بر اساس حدنصاب و سهمی است  که اُپک برای ایران در نظر گرفته است. همین مشکل باعث شده که دولت روحانی حدود 30 میلیارد دلار کمتر از حد نصاب نفت بفروشد. علاوه بر این، دریافت پول حاصل از فروش همان مقدار ناکافی نفت نیز با مشکلات زیادی روبرو شده که ریشه در تحریم‌های یک‌جانبه امریکا دارد. بلوکه شدن بخش قابل توجهی از پول فروش نفت در بانک‌های کره جنوبی که به چالشی بزرگ برای دولت تبدیل شده، یکی از آنهاست. همچنان اجرایی نشدن بیشتر وعده‌ها در چارچوب «اینستکس» نیز مشکل دیگری است که وبال گردن دولت آقای روحانی شده است.

توافق «برجام» در زمان دولت آقای روحانی محقق شد، اما بیرون رفتن امریکا از این قرارداد و تحمیل تحریم‌های یکجانبه علیه ایران، بزرگترین مشکل دولت اوست که خود باعث ایجاد مشکلات دیگری شده است.

گران شدن نرخ دلار و کاهش ارزش پول ملی و به تبع آن تورم پولی و گرانی کالاها، یکی از فشارهای مهمی است که دولت روحانی را با دردسرهای زیادی روبرو کرده است. فشارها بر دولت روحانی باعث شد که نرخ بنزین را افزایش دهد بلکه بتواند از دهک‌های پایین جامعه حمایت کند، اما به اعتراف دولت، وافی به مقصود نبوده و اهداف آنها را به طور کامل تأمین نکرده است.

با همه‌ی این تنگناها، دولت تا حدودی توانست با افزایش حقوق و دستمزد و کمک به دهک‌های پایین جامعه، فشارها را بر جامعه کمتر کند. اقدام به همترازی 90درصدی حقوق بازنشستگان با افراد شاغل و هم‌سطح، هرچند مصوبه‌ای بود که در زمان احمدی‌نژاد با درآمدهای نفتی هنگفت باید اجرا می‌شد، ولی در زمانی قرار است اجرایی شود (مهرماه 99) که مشکلات اقتصادی دولت بسیار بیشتر از دولت‌های قبلی است و بسیاری از طرح‌های ملی به خاطر کاهش شدید درآمد دولت، اجرایی نشده است.

دولت آقای روحانی در سخت‌ترین شرایط مسئولیت را بر عهده گرفت و هرچند بخشی از مشکلات متوجه تیم اقتصادی دولت است که نتوانستند متناسب با شرایط سخت و در تنگناها، مشکلات را مدیریت کنند، ولی مجموعه‌ی دولت توانسته است تا حدودی از عهده آن بخش از مشکلاتی برآید که ریشه در تحریم‌ها ـ بویژه تحریم‌های یکجانبه‌ی امریکا ـ داشته است.

برای قضاوت درباره عملکرد دولت روحانی، باید شرایط سخت دوران او را هم در نظر گرفت و به آن نمره داد. شرایط سخت دولت روحانی حتی با دولت زمان جنگ نیز قابل مقایسه نیست. همه‌گیری کرونا را هم باید در نظر داشت که باعث شد بسیاری از کسب و کارها آسیب ببیند و مشکلات بیشتری را آویزه‌ی گردن دولت روحانی کند. محموعه‌ی این مشکلات، می‌تواند یک دولت را کاملاً از پا دربیاورد و با شکست روبرو نماید.

به نظر می‌رسد با همه مشکلات و فشارهایی که جامعه آنها را تحمل می‌کند، نوشتن همه‌ی ایرادات به پای «شیوه‌ی مدیریت» دولت روحانی، منصفانه نباشد. ساختار مدیریتی در کشور ما با مشکلات زیادی روبرو است که از قبل وجود داشته و تنها شامل دولت روحانی نمی‌شود، اما آنچه که دولت وی را از دیگران متمایز می‌کند، تحمل بدترین شرایط اقتصادی است که تاکنون هیچ دولتی با آن روبرو نبوده است.

ضمن بزرگداشت هفته دولت و گرامی‌داشت یاد شهیدان رجایی و باهنر، آرزو می‌کنیم دولت بتواند در چند ماه باقیمانده، برنامه‌هایش را همچنان پیش ببرد؛ با این امید که دولت آینده با شرایط بهتری روبرو شود و بتواند فشارها بر جامعه، کارگران، حقوق‌بگیران، فعالان اقتصادی، صنعتگران، کشاورزان و بازرگانان را کاهش دهد.

اخبار مرتبط
کلمات کلیدی
ثبت دیدگاه